15th House - Party Position

S.No. Name of Party

Seats

1. Bharatiya Janata Party 73
2. Communist Party of India (Marxist) 2
3. Independent 13
4. Bahujan Samaj Party 6
5. Indian National Congress 100
6. Rashtriya Lok Dal 1
7. Rashtriya Loktantrik Party 3
8. Bhartiya Tribal Party 2
  Total Seats 200

1. Bharatiya Janata Party

S.No. Name of Member Constituency District

1.

Sh Suresh Singh Rawat Pushkar Ajmer

2.

Sh Vasudev Devnani Ajmer North

3.

Smt Anita Bhadel Ajmer South (SC)

4.

Sh Ramswaroop Lamba Nasirabad

5.

Sh Shankar Singh Rawat Beawar

6.

Sh Manjeet Dharampal Choudhary Mundawar Alwar

7.

Sh Sanjay Sharma Alwar Urban

8.

Sh Harendra Ninama Ghatol (ST) Banswara

9.

Sh Kailash Chandra Meena Garhi (ST)

10.

Sh Pratap Singh Chhabra Baran

11.

Sh Hameer Singh Bhayal Siwana Barmer

12.

Sh Jabbar Singh Sankhala Asind Bhilwara

13.

Sh Vitthal Shankar Awasthi Bhilwara

14.

Sh Kailash Chandra Meghwal Shahpura (SC)

15.

Sh Gopi Chand Meena Jahazpur

16.

Sh Gopal Lal Sharma Mandalgarh

17.

Ms Siddhi Kumari Bikaner East Bikaner

18.

Sh Sumit Godara Lunkaransar

19.

Sh Biharilal Nokha

20.

Sh Chandrakanta Meghwal Keshoraipatan (SC) Bundi

21.

Sh Ashok Dogra Bundi

22.

Sh Arjun Lal Jingar Kapasan (SC) Chittorgargh

23.

Sh Chandrabhan Singh Aakya Chittorgarh

24.

Sh Lalit Kumar Ostwal Bari Sadri

25.

Sh Rajendra Rathore Churu Churu

26.

Sh Abhinesh Maharshi Ratangarh

27.

Smt Shobharani Kushwah Dholpur Dholpur

28.

Sh Gopi Chand Meena Aspur (ST) Dungarpur

29.

Sh Rampratap Kasniyan Suratgarh Ganganagar

30.

Sh Balveer Singh Luthra Raisinghnagar (SC)

31.

Smt Santosh Anupgarh (SC)

32.

Sh Gurdeep Singh Sangaria Hanumangargh

33.

Sh Dharmendra Kumar Pilibanga (SC)

34.

Sh Ramlal Sharma Chomu Jaipur

35.

Sh Nirmal Kumawat Phulera

36.

Sh Satish Poonia Amber

37.

Sh Narpat Singh Rajvi Vidhyadhar Nagar

38.

Sh Kalicharan Saraf Malviya Nagar

39.

Sh Ashok Lahoty Sanganer

40.

Sh Chhagansingh Ahore Jalore

41.

Sh Jogeshwar Garg Jalore (SC)

42.

Sh Pooraram Choudhary Bhinmal

43.

Sh Narayan Singh Dewal Raniwara

44.

Sh Kaluram Dag (SC) Jhalawar

45.

Smt Vasundhara Raje Jhalrapatan

46.

Sh Narendra Nagar Khanpur

47.

Sh Govind Prasad Manohar Thana

48.

Sh Subhash Poonia Surajgarh Jhunjhunu

49.

Sh Narendra Kumar Mandawa

50.

Sh Pabba Ram Phalodi Jodhpur

51.

Smt Suryakanta Vyas Soorsagar

52.

Sh Sandeep Sharma Kota South Kota

53.

Smt Kalpana Devi Ladpura

54.

Sh Madan Dilawar Ramganj Mandi (SC)

55.

Sh Mohan Ram Choudhary Nagaur Nagaur

56.

Sh Roopa Ram Makrana

57.

Sh Avinash Jaitaran Pali

58.

Smt Shobha Chauhan Sojat (SC)

59.

Sh Gyanchand Parakh Pali

60.

Sh Pushpendra Singh Bali

61.

Sh Joraram Kumawat Sumerpur

62.

Sh Surendra Singh Rathore Kumbhalgarh Rajsamand

63.

Smt Kiran Maheshwari Rajsamand

64.

Sh Sama Ram Grasiya Pindwara-Abu (ST) Sirohi

65.

Sh Jagasi Ram Reodar (SC)

66.

Sh Kanhiya Lal Malpura Tonk

67.

Sh Pratap Lal Bheel (Gameti) Gogunda (ST) Udaipur

68.

Sh Babu Lal Jhadol (ST)

69.

Sh Phool Singh Meena Udaipur Rural (ST)

70.

Sh Gulab Chand Kataria Udaipur

71.

Sh Dharmnarayan Joshi Mavli

72.

Sh Amrit Lal Meena Salumber (ST)

73.

Sh Gotam Lal Dhariawad (ST) Pratapgargh

2. Communist Party of India (Marxist)

S.No. Name of Member Constituency District

1.

Sh Girdharilal Dungargarh Bikaner

2.

Sh Balwan Poonia Bhadra Hanumangargh

3. Independent

S.No. Name of Member Constituency District

1.

Sh Suresh Tak Kishangarh Ajmer

2.

Sh Baljeet Yadav Behror Alwar

3.

Sh Kanti Prasad Thanagazi

4.

Smt Ramila Khadiya Kushalgarh (ST) Banswara

5.

Sh Om Prakash Hudla Mahuwa Dausa

6.

Sh Raj Kumar Gaur Ganganagar Ganganagar

7.

Sh Alok Beniwal Shahpura Jaipur

8.

Sh Babulal Nagar Dudu (SC)

9.

Sh Laxman Meena Bassi (ST)

10.

Sh Khushveer Singh Marwar Junciton Pali

11.

Sh Ramkesh Gangapur Sawai Madhopur

12.

Sh Mahadeo Singh Khandela Sikar

13.

Sh Sanyam Lodha Sirohi Sirohi

4. Bahujan Samaj Party

S.No. Name of Member Constituency District

1.

Sh Sandeep Kumar Tijara Alwar

2.

Sh Deepchand Kishangarh Bas

3.

Sh Wajib Ali Nagar Bharatpur

4.

Sh Joginder Singh Awana Nadbai

5.

Sh Rajendrasingh Gudha Udaipurwati Jhunjhunu

6.

Sh Lakhan Singh Karauli Karauli

5. Indian National Congress

S.No. Name of Member Constituency District

1.

Sh Rakesh Pareek Masuda Ajmer

2.

Sh Raghu Sharma Kekri

3.

Smt Shakuntala Rawat Bansur Alwar

4.

Sh Tika Ram Jully Alwar Rural (SC)

5.

Smt Shafia Zubair Ramgarh

6.

Sh Johari Lal Meena Rajgarh-Laxmangarh (ST)

7.

Sh Babulal Kathumar (SC)

8.

Sh Arjun Singh Bamniya Banswara (ST) Banswara

9.

Sh Mahendra Jeet Singh Malviya Bagidora (ST)

10.

Sh Pramod Bhaya Anta Baran

11.

Smt Nirmala Sahariya Kishanganj (ST)

12.

Sh Pana Chand Meghwal Baran-Atru (SC)

13.

Sh Ameen Khan Sheo Barmer

14.

Sh Mewaram Jain Barmer

15.

Sh Harish Choudhary Baytoo

16.

Sh Madan Prajapat Pachpadra

17.

Sh Hemaram Choudhary Gudhamalani

18.

Sh Padma Ram Chohtan (SC)

19.

Smt Zahida Khan Kaman Bharatpur

20.

Sh Vishvendra Singh Deeg-Kumher

21.

Sh Bhajanlal Jatav Weir (SC)

22.

Sh Amar Singh Bayana (SC)

23.

Sh Ramlal Jat Mandal Bhilwara

24.

Sh Kailash Chandra Trivedi Sahara

25.

Sh Govind Ram Khajuwala (SC) Bikaner

26.

Sh Bulaki Das Kalla Bikaner West

27.

Sh Bhanwar Singh Bhati Kolayat

28.

Sh Ashok Hindoli Bundi

29.

Sh Bidhuri Rajendra Singh Begun Chittorgargh

30.

Sh Anjana Udailal Nimbahera

31.

Smt Krishna Poonia Sadulpur Churu

32.

Sh Narendra Budaniya Taranagar

33.

Sh Bhanwarlal Sharma Sardarshahar

34.

Sh Master Bhanwarlal Meghwal Sujangarh (SC)

35.

Sh Gajraj Khatana Bandikui Dausa

36.

Smt Mamta Bhupesh Sikrai (SC)

37.

Sh Murari Lal Dausa

38.

Sh Parsadi Lal Lalsot (ST)

39.

Sh Khiladi Lal Bairwa Baseri (SC) Dholpur

40.

Sh Girraj Singh Bari

41.

Sh Rohit Bohra Rajakhera

42.

Sh Ganesh Ghogra Dungarpur (ST) Dungarpur

43.

Sh Jagdish Chander Sadulshahar Ganganagar

44.

Sh Gurmeet Singh Kooner Karanpur

45.

Sh Vinod Kumar Hanumangarh Hanumangargh

46.

Sh Amit Chachan Nohar

47.

Sh Rajendra Singh Yadav Kotputli Jaipur

48.

Sh Indraj Singh Gurjar Viratnagar

49.

Sh Lalchand Kataria Jhotwara

50.

Sh Gopal Lal Meena Jamwa Ramgarh (ST)

51.

Dr. Mahesh Joshi Hawamahal

52.

Sh Pratap Singh Khachariyawas Civil Lines

53.

Sh Amin Kagzi Kishanpole

54.

Sh Rafeek Khan Adarsh Nagar

55.

Smt Ganga Devi Bagru (SC)

56.

Sh Ved Prakash Solanki Chaksu (SC)

57.

Sh Rooparam Jaisalmer Jaisalmer

58.

Sh Shale Mohammad Pokaran

59.

Sh Sukhram Vishnoi Sanchore Jalore

60.

Sh J.P. Chandelia Pilani (SC) Jhunjhunu

61.

Sh Brijendra Singh Ola Jhunjhunu

62.

Dr. Rajkumar Sharma Nawalgarh

63.

Sh Jitendra Singh Khetri

64.

Sh Kisana Ram Vishnoi Lohawat Jodhpur

65.

Smt Meena Kanwar Shergarh

66.

Miss Divya Maderna Osian

67.

Sh Ashok Gehlot Sardarpura

68.

Smt Manisha Panwar Jodhpur

69.

Sh Mahendra Bishnoi Luni

70.

Sh Heeraram Bilara (SC)

71.

Sh Prithviraj Todabhim (ST) Karauli

72.

Sh Bharosi Lal Hindaun (SC)

73.

Sh Ramesh Chand Meena Sapotra (ST)

74.

Sh Ramnarain Meena Pipalda Kota

75.

Sh Bharat Singh Kundanpur Sangod

76.

Sh Shanti Kumar Dhariwal Kota North

77.

Sh Mukesh Kumar Bhakar Ladnun Nagaur

78.

Sh Chetan Singh Choudhary Deedwana

79.

Smt Manju Devi Jayal (SC)

80.

Sh Vijaypal Mirdha Degana

81.

Sh Ramniwas Gawriya Parbatsar

82.

Sh Mahendra Choudhary Nawan

83.

Sh Sudarshan Singh Rawat Bhim Rajsamand

84.

Sh C. P. Joshi Nathdwara

85.

Smt Indra Bamanwas (ST) Sawai Madhopur

86.

Sh Danish Abrar Sawai Madhopur

87.

Sh Ashok Khandar (SC)

88.

Sh Hakam Ali Khan Fatehpur Sikar

89.

Sh Govind Singh Dotasara Lachhmangarh

90.

Sh Parasram Mordia Dhod (SC)

91.

Sh Rajendra Pareek Sikar

92.

Sh Virendra Singh Dantaramgarh

93.

Sh Suresh Modi Neem Ka Thana

94.

Sh Deependra Singh Srimadhopur

95.

Sh Prashant Bairwa Niwai (SC) Tonk

96.

Sh Sachin Pilot Tonk

97.

Sh Harish Chandra Meena Deoli-Uniara

98.

Sh Dayaram Parmar Kherwara (ST) Udaipur

99.

Sh Gajendra Singh Shaktawat Vallabnagar

100.

Sh Ramlal Meena Pratapgarh (ST) Pratapgargh

6. Rashtriya Lok Dal

S.No. Name of Member Constituency District

1.

Dr. Subhash Garg Bharatpur Bharatpur

7. Rashtriya Loktantrik Party

S.No. Name of Member Constituency District

1.

Sh Pukhraj Bhopalgarh (SC) Jodhpur

2.

Sh Hanuman Beniwal Khinvsar Nagaur

3.

Smt Indira Devi Merta (SC)

8. Bhartiya Tribal Party

S.No. Name of Member Constituency District

1.

Sh Ramprasad Sagwara (ST) Dungarpur

2.

Sh Rajkumar Roat Chorasi (ST)